Date and Place of Birth   
November 3, 1926 in a civil servants family in Kaunas

Married Alma Nutautaitė in 1951

Professional Qualifications                   
Civil engineer, Illinois Institute of Technology, USA, 1955–1960

Political, Public, Professional and Cultural Engagement 
Active in public and political life of the Lithuanian expatriate community; organizer of protests against Lithuania’s occupation and the initiator of numerous petitions
Vice-chairman of the Santara-Šviesa cultural-political federation, a liberal civic organization of the Lithuanian expatriate community, acting under the slogan ‘Face to Lithuania ‘(1958–1965), and its chairman from 1967 to 1997 
Member of the Board of the American-Lithuanian Community (LC), vice-chairman of the Centre Board, member of the American-Lithuanian Council (ALC), 1961–1964
Head of  the environment research center at U.S. Environment Protection Agency (EPA), 1969–1971
Worked at the U.S. EPA Region 5 (Great Lakes Region), 1971–1997: Deputy Administrator from 1971; Administrator from 1981
Chairman of the Organizing Committee of the World Lithuanian Games, 1983
Head of the election campaign of presidential candidate Stasys Lozoraitis in Lithuania, 1993
Active in the campaign of the Lithuanian Seimas elections (consolidated the moderate political centre), 1996
Took part in the presidential elections, lost to Rolandas Paksas, 2002
UNESCO Goodwill Ambassador for the Construction of Knowledge Societies, 2003 (and 33 awards from foreign states)
The European of the Year 2007 at the ‘European Voice’ Awards

Party Membership 

In Presidential Office

February 26, 1998 – February 25, 2003

July 12, 2004 – July 12, 2009

After Term of Office
The term of Office ended on July 12, 2009