Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį švenčiančioje Istorinėje Prezidentūroje atidaryta išskirtinė paroda „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“, kurioje eksponuojamos vien tik dovanotos vertybės. Per 15 Istorinės Prezidentūros veikimo metų 110 žmonių ir organizacijų patikėjo muziejui daugiau kaip 2000 vertingų nuotraukų, istorinių artefaktų bei šeimos relikvijų. Dovanoti daiktai muziejuje praranda savo praktinę funkciją, tačiau atgimsta kaip estetinio pasigėrėjimo objektai, iliustruodami nutolusių epochų gyvenimo būdą, pasakodami buvusių savininkų istorijas ir likimus. Parodos atidarymo metu susirinkusius žavėjo mažųjų mecenatų pasakojamos istorijos ir nuoširdus noras perteikti amžinąsias vertybes ateinančioms kartoms.

Galerijoje 49 nuotraukos.

Skaityti daugiau: Parodos „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“ atidarymas

Kovo 5 d. Istorinėje Prezidentūroje Kaune vyko Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio paminėjimas. Diskusijoje apie kelią į Nepriklausomą Lietuvą dalyvavo Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ., Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signatarė Nijolė Oželytė, Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedros profesorius Egidijus Aleksandravičius, Kauno Kovo 11-oios gimnazijos mokinės Kamilė Berinkevičiūtė ir Laura Lodaitė. Renginį moderavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė ir Kauno miesto savivaldybės Tarybos narė Edita Gudišauskienė. Koncertinę programą atliko Kauno pirmosios muzikos mokyklos kanklininkių ansamblis.

Galerijoje 10 nuotraukų.

Skaityti daugiau: Kaunas prisimena (1990–2020)

Kovo 11-ąją, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos 30-ąsias metines, Istorinė Prezidentūra pakvietė lankytojus ieškoti jungčių ir skirtumų tarp 1918–1940 metų ir šiandieninės Lietuvos, tarp šimtmetį skaičiuojančio Steigiamojo Seimo ir Atkuriamojo Seimo. Visą dieną vykusio interaktyvaus žaidimo metu dalyviams teko vykdyti įvairių įgūdžių reikalaujančias veiklas: prireikė ir oratorinių, ir detektyvinių gebėjimų, ir elementaraus pastabumo ar orientacijos, drąsos bei atkaklumo. Tokiems rimtiems iššūkiams nepasiryžusiems lankytojams pasiūlyta pasitikrinti savo gimtosios kalbos jausmą. Minint Lietuvių kalbos dienas atsigręžta į lietuvių kalbos tėvą Joną Jablonskį. Jis ir kiti lietuvių kalbininkai sukūrė daug šiandien plačiai naudojamų naujadarų, tačiau ne visi jie prigijo. Šiandieniniams „būtovininkams“ teko atpažinti, kokius žodžius pakeitė mums jau tokie įprasti kalbininkų sukurti naujadarai. O patys smalsiausi lankytojai rinkosi į istoriko dr. Mindaugo Balkaus paskaitą „Nuo Kowno iki Kauno: lietuvių kalba viešajame ir privačiame miesto gyvenime (1918–1940 m.)“.

Galerijoje 83 nuotraukos.

Skaityti daugiau: Kovo 11-oji Istorinėje Prezidentūroje

Vasario 26 dieną muziejuje pristatyta istorikės dr. Ingridos Jakubavičienės nauja monografija „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“ (Tyto alba, 2020). Kartu su autore apie knygos herojus diskutavo knygos recenzentė istorikė doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė, prof. dr. Virginija Jurėnienė ir žurnalistė Raminta Jonykaitė.

Galerijoje 30 nuotraukų.

Skaityti daugiau: Dr. Ingridos Jakubavičienės naujos monografijos „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“ pristatymas

Šimtąjį jubiliejų švenčianti Kauno technikos kolegija vasario 21 d. pakvietė į popietę, skirtą kolegijos rūmų architekto dr. Stasio Kudoko gyvenimo ir kūrybos retrospektyvai. Pranešimus apie architektą ir jo palikimą skaitė Humanitarinių mokslų daktarė, architektūrologė Lina Preišegalavičienė, įmonės „Paveldo restauratoriai“ vadovas Dainius Lanauskas, architektūros istorikė, tarpukario  architektūros specialistė Jolita Kančienė ir Kauno technikos kolegijos lektorė Lolita Dalbokaitė. 

Galerijoje 19 nuotraukų.

Skaityti daugiau: Architekto dr. Stasio Kudoko gyvenimo ir kūrybos retrospektyva

Jau 15-ąjį kartą kauniečiai ir miesto svečiai pakviesti Vasario 16-ąją švęsti Istorinėje Prezidentūroje Kaune. Šių metų šventė kvietė prisiminti prieš 100 metų susirinkusį Steigiamąjį Seimą, kuris 1920 m. gegužės 15 d. laikinojoje sostinėje paskelbė Lietuvą demokratine Respublika. Šventės dieną Istorinė Prezidentūra buvo atvira nuo 11 iki 16 val. Lankytojų laukė įvairios smagios ir intelektualios pramogos. Su Prezidento rūmų ekspozicija iš arčiau leido susipažinti interaktyvus žaidimas „Steigiamojo Seimo palikimas“. Norintys pasitikrinti savo demokratinių nuostatų tvirtumą ir viešai išsakyti savo nuomonę galėjo dalyvauti diskusijų kampe „Ką reiškia viešas reikalas?“ O visi tikintys „viešo reikalo“ principais buvo pakviesti apžiūrėti naujausią muziejaus parodą „Atiduok, ką privalai“, pristatančią 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinius apdovanojimus. Šios parodos įkvėpti lankytojai kūrė savo apdovanojimus. Nuvo šviesi, naujų žinių bei patirčių pilna diena!

Galerijoje 95 nuotraukos.

Skaityti daugiau: Vasario 16-oji Istorinėje Prezidentūroje

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas. Ekspozicijoje „Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai“ rodomi svarbiausi nuo sunaikinimo išgelbėti ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje išsaugoti valstybės ordinai ir apdovanojimai. Dalis šios kolekcijos jau buvo eksponuota 2005 metais atveriant Istorinę Prezidentūrą visuomenei. Dėl savo unikalumo ir specialių saugojimo sąlygų keletą metų lankytojus džiuginusi kolekcija buvo sugražinta „privalomam poilsiui“ į muziejaus fondus. Džiugu, kad pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šventę ir minint Vyties Kryžiaus statuto patvirtinimo šimtmetį, ši kolekcija vėl sugrįo į Prezidento rūmus. Ekspozicijos kuratorius – Numizmatikos skyriaus vadovas, humanitarinių mokslų daktaras Ignas Narbutas.

Galerijoje 11 nuotraukų.

Skaityti daugiau: Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai

Kasmetinė Stasio Lozoraičio premija sausio 9 d. Istorinėje Prezidentūroje Kaune įteikta Lietuvos žurnalistų draugijos centro valdybos pirmininkei, žurnalo „Rasos“ vyriausiajai redaktorei Gražinai Viktorijai Petrošienei. Laureatė įvertinta už ilgametį žurnalistinį darbą, aktyvų moraliosios žurnalistikos propagavimą, turiningą kultūrinę ir šviečiamąją veiklą, nuolatines pastangas pažadinti visuomenės susidomėjimą ir pasididžiavimą lietuvių tautos tradicijomis, Lietuvos istorija.

Galerijoje 26 nuotraukos.

Skaityti daugiau: Stasio Lozoraičio premijos teikimas