Maloniai kviečiame pagyvenusius žmones registruotis ir dalyvauti nemokamose ekskursijose ir edukaciniuose užsiėmimuose. Jūsų dėmesiui net keturi susitikimai!

Spalio 6 d. 14 val. Ekskursija „Septynios rūmų istorijos. Preliudija“ po muziejaus sodelyje veikiančią parodą nustebins kauniečius, kurie Vilniaus g. 33 numeriu pažymėtą istorizmo stiliaus pastatą atpažįsta kaip tarpukario Lietuvos Prezidento rūmus. Tačiau ekskursijoje bus pasakojama kone du šimtmečius apimanti šio pastato ir jį supančios aplinkos istorija. XIX a. viduryje statytas gyvenamasis namas išgyveno ne vieną transformaciją, liudija gausybę politinio gyvenimo verpetų bei čia virusio kasdieninio gyvenimo džiaugsmus ir vargus.

Skaityti daugiau: Pas mus YRA vietos senukams!

Uždarius Vilniaus gatvę rekonstrukcijai, užsivers ir pagrindiniai vartai iš šios gatvės į Istorinės Prezidentūros sodelį. Tačiau kelių į Prezidento rūmus yra tikrai ne vienas! Ratuotiems muziejaus lankytojams atviri vartai iš Šv. Gertrūdos g. pusės – jūsų patogumui šalia muziejaus yra mašinų stovėjimo aikštelė. Pėstieji taip pat gali vaikščioti pro šiuos vartus. Pėsčiųjų patogumui nuo liepos 19 d. atveriami vartai iš Gimnazijos gatvės. Pėstieji į muziejaus sodelį gali užsukti nuo 7 iki 23 val. (vasaros metu). Iš Laisvės al. pusės pėstieji gali eiti palei šv. Gertrūdos g. arba bandyti prasmukti kiemais (eiti pro šalia Hesburgerio esančią tarpuvartę). Muziejaus darbo valandos nesikeičia – maloniai kviečiame užsukti!

Jau penkioliktąjį kartą Istorinė Prezidentūra pasitinka Tarptautinę muziejų dieną (gegužės 18 d.) su nauja fotografijų paroda muziejaus sodelyje. Šį kartą kauniečiai ir svečiai turi galimybę žvilgtelėti į miestą jo Senamiesčio ir Naujamiesčio sankirtoje stovinčius rūmus iš laiko perspektyvos: parodoje „Septynios rūmų istorijos. Preliudija“ eksponuojamos archyvinės nuotraukos supažindina su septyniais svarbiais istoriniais laikotarpiais.

Skaityti daugiau: Septynios Kauno ir rūmų istorijos!

Iš karto po šv. Kalėdų į plačius pasaulinio interneto vandenis išplaukė naujas skaitmeninis produktas – nuotolinis audiogidas rumuistorijos.lt, leidžiantis iš bet kurio pasaulio taško susipažinti su Kaune, Vilniaus g. 33, esančiu kultūros paveldo objektu, šiandien vadinamu Istorine Lietuvos Respublikos Prezidentūra.

Nuotolinis audiogidas rumuistorijos.lt skirtas skatinti kultūros edukaciją ir padidinti kultūros įstaigų ir jų teikiamų paslaugų prieinamumą tuo metu, kai muziejai uždaryti ir žmonių judėjimas apribotas

Skaityti daugiau: Nauji metai – naujos istorijos

Džiaugiamės, kad vėl galime lankytojams teikti pažinimo džiaugsmą ir geras emocijas. Tačiau suprasdami labai trapią situaciją, kviečiame laikytis visų karantino metu galiojančių reikalavimų ir rekomendacijų. Prašome susipažinti su muziejaus lankymo sąlygomis:

  • Atvykusius paprašysime kasininkei pasakyti savo vardą ir telefono numerį, kad galėtume skubiai susiekti, jeigu muziejuje būtų užfiksuotas COVID-19 atvejis.
    • Laukiamos ne didesnės nei 2 asmenų grupės, nebent visi atvykusieji yra iš vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariai. Nebegalioja. Teikiamos ir ekskursijų bei edukacinių vedimo paslaugos. Grupės iki 25 žmonių (registracija iš anksto).
  • Prašome dėvėti medicinines apsaugines veido kaukes ir dezinfekuoti rankas.
  • Su eksponatais bendraukite individualiai, laikydamiesi vienas nuo kito saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo.
  • Edukacinėmis priemonėmis naudokitės pagal prie jų pateiktas instrukcijas.
  • Laikykitės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
  • Kiekvienam skiriama prabangi 20 10 m2 erdvė, todėl, prieš patenkant į salę, kartais gali tekti palaukti.

Saugokime save ir kitus, gal galėtume kuo ilgiau mėgautis pažinimo džiaugsmu ir laisve!

Virtuali edukacinė pamoka „Praeitis – istorija – atmintis: nuo V16 iki K11“ NAUJA – nuo vasario 8 d.!

Lietuvos valstybės ir nepriklausomybės atkūrimo dienoms paminėti skirta nuotolinė edukacinė pamoka iš Istorinės Prezidentūros Kaune. Vyresniųjų klasių mokiniai kartu su edukatoriumi leisis į intriguojantį sąvokų detektyvą, aiškindamiesi skirtumus tarp praeities, istorijos ir atminties. Ar praeities patirtys gali būti mums naudingos? O gal XXI amžiuje istorijos mokslas prarado savo reikšmę ir žmonijai neįmanoma pasimokyti iš istorijos? Diskutuodami apie individualią ir kolektyvinę atmintį mokiniai kartu su edukatoriumi pažvelgs į abi Lietuvos Respublikas (Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios) ir bandys iššifruoti, ką mums bendrai reiškia valstybinės šventės ir atmintinos dienos. Kiek iš jų minime ir švenčiame? Edukacijos metu ugdomi mokinių analitiniai gebėjimai, pilietiškumas bei įgyjamos istorinės žinios.

Edukacijos trukmė: 45 minutės. Rekomenduojama: 9–12 kl. mokiniams

Virtualios edukacinės programos kaina grupei (iki 30 dalyvių) – 30 Eur.

Skaityti daugiau: Virtualios edukacinės programos

Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį švenčianti Istorinė Prezidentūra pakvietė į išskirtinę parodą „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“, kurioje eksponuojamos vien tik dovanotos vertybės. Per 15 Istorinės Prezidentūros veikimo metų 110 žmonių ir organizacijų patikėjo muziejui daugiau kaip 2000 vertingų nuotraukų, istorinių artefaktų bei šeimos relikvijų. Mūsų donatorių, kuriuos vadiname „mažaisiais mecenatais“, ir dovanojamų eksponatų skaičius nuolat auga – kartu auga ir institucijos galimybės atkurti ir lankytojams perteikti dar tikresnį reprezentuojamo istorinio laikotarpio paveikslą.

Skaityti daugiau: Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas. Kaip teigė Prezidentas Valdas Adamkus: „Savo valstybei, jos istorijos tęstinumui kiekvienas pilietis įsipareigoja remdamasis savo nuostatomis, savuoju gyvenimo supratimu. Tačiau yra vertybių, kurios, nepaisant nei piliečių požiūrių įvairovės, nei istorinių aplinkybių, vienija ir telkia visą pilietinę bendruomenę. Ilgainiui tokios vertybės tampa dvasiniu pamatu, ant kurio jau naujosios kartos renčia valstybės sienas.“ 

Skaityti daugiau: Atiduok, ką privalai – unikali valstybinių apdovanojimų kolekcija vėl grįžta į Istorinės...

Prieš 76 metus gaisro metu Klivlande nuomojamame name žuvo Prezidentas Antanas Smetona. Jo palaikai ilsisi netoli Klivlendo esančiame Čardono Visų sielų kapinių mauzoliejuje Ohajo valstijoje, JAV. Lietuva neteko centrinės XX amžiaus Lietuvos istorijos figūros. Tačiau svarbu svarstyti ne apie žūties aplinkybes, o apie Smetonos vaizdinį istoriniame naratyve, jo paliktus gilius kultūrinius ir istorinius pėdsakus. Pastarųjų nesunku atrasti bemaž kiekviename Lietuvos mieste, nors 50 metų jie buvo trinami, slepiami, naikinami. Tebevykstant diskusijoms dėl A. Smetonos paminklų Vilniuje ir Klaipėdoje, galime pasidžiaugti, jog Kaunas išlaikė daugiausia Prezidento Antano Smetonos atminties ženklų. Jau nuo 1931 m. Kauno Panemunėje driekiasi A. Smetonos alėja, kuria mėgo jodinėti Prezidentas. Valstybės teatras - su Prezidento lože, Karininkų ramovė  - su Prezidento mene, o Prezidento rūmuose – atkurtas Prezidento A. Smetonos kabinetas ir sodelyje 25-tus metus skaičiuojanti Antano Smetonos skulptūra (skulpt. Alfonsas Vaura).

Skaityti daugiau: Prezidento A. Smetonos žūties metinės ir atminimo įamžinimas

Pirmojo Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais į Lietuvą grįžta Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečio jubiliejui nukalta ir Prezidentui padovanota sidabrinė 10 litų moneta ir jos unikali sesė – auksinė moneta-suvenyras su Prezidento A. Smetonos portretu. Abi monetos suguldytos dėžutėje, kurios atvarte esančioje auksinėje plokštelėje išgraviruota dedikacija „TAUTOS VADUI / ANTANUI SMETONAI / XX-AIS NEPRIKLAUSOMYBĖS METAIS / JO VARDINIŲ PROGA JUBILIEJINĖS MONETOS / AUKSINĮ UNIKATĄ TURI GARBĘ ĮTEIKTI / SPINDULIO A. B. / PINIGŲ KALYKLA / 19 13/VI 38“. Istorinei Prezidentūrai šią unikalią numizmatinę ir istorinę relikviją padovanojo Amerikos lietuvių kultūros archyvas (ALKA), veikiantis Putname, Konektikuto valstijoje, JAV. Archyve ši relikvija buvo saugoma 35 metus.

Skaityti daugiau: Į Lietuvą grįžta unikali istorinė relikvija