Leidykla „Briedis“ kviečia į Jurijaus Felštinskio ir Vladimiro Popovo knygos „Nuo raudonojo teroro iki mafijinės valstybės“ pristatymą, kuris vyks gegužės 18 d., trečiadienį, 17 val. Istorinėje LR Prezidentūroje Kaune (Vilniaus g. 33). Renginio moderatorius – žurnalistas, politikos apžvalgininkas Vidmantas Valiušaitis.

Skaityti daugiau: Knygos „Nuo raudonojo teroro iki mafijinės valstybės“ pristatymas

Šiandien Kaune pilna Europos ženklų, ypač miestui besimėgaujant Europos kultūros sostinės titulu, o kiek europietiškas buvo Kaunas tarpukariu? Kaip jaunas miestas tapo sostine, kokiais pavyzdžiais besiremdama kūrėsi jauna valstybė ir jos visuomenė? Istorinės Prezidentūros sodelyje gegužės 14-ąją, Tarptautinę muziejų naktį, atidaroma fotografijų paroda „Europa Kaune“, kuri pasakoja apie laikinosios sostinės kultūrinius, ekonominius, diplomatinius bei politinius ryšius tiek su jaunomis, ką tik atsikūrusiomis Europos valstybėmis, tokiomis kaip Čekoslovakija ar kaimyninės Latvija ir Estija, tiek ir su senosiomis žemyno šeimininkėmis – Jungtine Karalyste, Prancūzija, Vokietija ar Italija.

Skaityti daugiau: Europa Kaune – nauja paroda Istorinės Prezidentūros sodelyje

Vasario 16-ąją į 2022-ųjų Europos kultūros sostinę Kauną atkeliavo ilgai lauktas svečias – Lietuvos Tarybos nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje. Dokumentas eksponuojamas istoriniuose Prezidento rūmuose Kaune, kuriuose šiandien veikia Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra. Vasario 16-osios Aktas viešės Kaune iki lapkričio mėn. pabaigos, po to grįš į Vokietiją.

Skaityti daugiau: Vasario 16-osios Aktas Kaune!

Ar mes pažįstame seniausias Kauno bendruomenes – vokiečių, lenkų, totorių, žydų – kurios kartu su mumis, lietuviais, per keletą šimtmečių ne tik keitė miesto veidą, bet ir artimai sąveikavo, plėtė ekonominius ir kultūrinius ryšius, gyveno kaimynystėje. Nuo XV amžiaus mieste gyvenusios bendruomenės savo kultūrinius įspaudus paliko ne tik senajame miesto plane ir išlikusiuose architektūriniuose paminkluose, bet ir miesto istorijos naratyve, pasakojimuose apie senuosius kauniečius. Susipažinti su senosiomis ir naujosiomis tautinėmis Kauno bendruomenėmis, kurios noriai dalijasi savo kultūra ir praturtina Kauno kasdienybę, kviečia renginių ciklas „Susipažinkime iš naujo“. Ciklą pradės vasario 24 d. įvyksiantis pokalbis „Įvairiatautis Kaunas: istorinė retrospektyva“, skirtas Kauno daugiakultūriškumo ištakoms aptarti.

Skaityti daugiau: Renginių ciklas „Susipažinkime iš naujo“

Gruodžio 15 d. Istorinėje Prezidentūroje Kaune atidaryta nauja ekspozicija „Rūmų istorijos“, kurios autoriai kviečia pamatyti, išgirsti, paliesti ir net užuosti paskutinių dviejų šimtmečių istoriją. Ekspozicijoje lankytojų laukia daug naujų siužetų ir garsių istorinių asmenybių. Muziejaus lankytojams įprastą pasakojimą apie Pirmąją Lietuvos Respubliką (1918–1940 m.), Prezidento instituciją ir tarpukario prezidentus papildo istorijos apie imperatorius, gubernatorius, karo vadus, civilinių ir karinių administracijų viršininkus, partinius veikėjus, pionierius, mokytojus, verslius žmones ir net įžymią dailininkę.

Skaityti daugiau: Nauja ekspozicija „Rūmų istorijos“ jau veikia!

2020 metų pabaigoje į plačius pasaulinio interneto vandenis išplaukė naujas skaitmeninis produktas – nuotolinis audiogidas rumuistorijos.lt, leidžiantis iš bet kurio pasaulio taško susipažinti su Kaune, Vilniaus g. 33, esančiu kultūros paveldo objektu, šiandien vadinamu Istorine Lietuvos Respublikos Prezidentūra.

Nuotolinis audiogidas rumuistorijos.lt skirtas skatinti kultūros edukaciją ir padidinti kultūros įstaigų ir jų teikiamų paslaugų prieinamumą tuo metu, kai muziejai uždaryti ir žmonių judėjimas apribotas

Skaityti daugiau: rumuistorijos.lt – virtuali pažintis su turtinga pastato istorija

Virtuali edukacinė pamoka „Praeitis – istorija – atmintis: nuo V16 iki K11“ NAUJA – nuo vasario 8 d.!

Lietuvos valstybės ir nepriklausomybės atkūrimo dienoms paminėti skirta nuotolinė edukacinė pamoka iš Istorinės Prezidentūros Kaune. Vyresniųjų klasių mokiniai kartu su edukatoriumi leisis į intriguojantį sąvokų detektyvą, aiškindamiesi skirtumus tarp praeities, istorijos ir atminties. Ar praeities patirtys gali būti mums naudingos? O gal XXI amžiuje istorijos mokslas prarado savo reikšmę ir žmonijai neįmanoma pasimokyti iš istorijos? Diskutuodami apie individualią ir kolektyvinę atmintį mokiniai kartu su edukatoriumi pažvelgs į abi Lietuvos Respublikas (Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios) ir bandys iššifruoti, ką mums bendrai reiškia valstybinės šventės ir atmintinos dienos. Kiek iš jų minime ir švenčiame? Edukacijos metu ugdomi mokinių analitiniai gebėjimai, pilietiškumas bei įgyjamos istorinės žinios.

Edukacijos trukmė: 45 minutės. Rekomenduojama: 9–12 kl. mokiniams

Virtualios edukacinės programos kaina grupei (iki 30 dalyvių) – 30 Eur.

Skaityti daugiau: Virtualios edukacinės programos

Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį švenčianti Istorinė Prezidentūra pakvietė į išskirtinę parodą „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“, kurioje eksponuojamos vien tik dovanotos vertybės. Per 15 Istorinės Prezidentūros veikimo metų 110 žmonių ir organizacijų patikėjo muziejui daugiau kaip 2000 vertingų nuotraukų, istorinių artefaktų bei šeimos relikvijų. Mūsų donatorių, kuriuos vadiname „mažaisiais mecenatais“, ir dovanojamų eksponatų skaičius nuolat auga – kartu auga ir institucijos galimybės atkurti ir lankytojams perteikti dar tikresnį reprezentuojamo istorinio laikotarpio paveikslą.

Skaityti daugiau: Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas. Kaip teigė Prezidentas Valdas Adamkus: „Savo valstybei, jos istorijos tęstinumui kiekvienas pilietis įsipareigoja remdamasis savo nuostatomis, savuoju gyvenimo supratimu. Tačiau yra vertybių, kurios, nepaisant nei piliečių požiūrių įvairovės, nei istorinių aplinkybių, vienija ir telkia visą pilietinę bendruomenę. Ilgainiui tokios vertybės tampa dvasiniu pamatu, ant kurio jau naujosios kartos renčia valstybės sienas.“ 

Skaityti daugiau: Atiduok, ką privalai – unikali valstybinių apdovanojimų kolekcija vėl grįžta į Istorinės...

Prieš 76 metus gaisro metu Klivlande nuomojamame name žuvo Prezidentas Antanas Smetona. Jo palaikai ilsisi netoli Klivlendo esančiame Čardono Visų sielų kapinių mauzoliejuje Ohajo valstijoje, JAV. Lietuva neteko centrinės XX amžiaus Lietuvos istorijos figūros. Tačiau svarbu svarstyti ne apie žūties aplinkybes, o apie Smetonos vaizdinį istoriniame naratyve, jo paliktus gilius kultūrinius ir istorinius pėdsakus. Pastarųjų nesunku atrasti bemaž kiekviename Lietuvos mieste, nors 50 metų jie buvo trinami, slepiami, naikinami. Tebevykstant diskusijoms dėl A. Smetonos paminklų Vilniuje ir Klaipėdoje, galime pasidžiaugti, jog Kaunas išlaikė daugiausia Prezidento Antano Smetonos atminties ženklų. Jau nuo 1931 m. Kauno Panemunėje driekiasi A. Smetonos alėja, kuria mėgo jodinėti Prezidentas. Valstybės teatras - su Prezidento lože, Karininkų ramovė  - su Prezidento mene, o Prezidento rūmuose – atkurtas Prezidento A. Smetonos kabinetas ir sodelyje 25-tus metus skaičiuojanti Antano Smetonos skulptūra (skulpt. Alfonsas Vaura).

Skaityti daugiau: Prezidento A. Smetonos žūties metinės ir atminimo įamžinimas