Iš karto po šv. Kalėdų į plačius pasaulinio interneto vandenis išplaukė naujas skaitmeninis produktas – nuotolinis audiogidas rumuistorijos.lt, leidžiantis iš bet kurio pasaulio taško susipažinti su Kaune, Vilniaus g. 33, esančiu kultūros paveldo objektu, šiandien vadinamu Istorine Lietuvos Respublikos Prezidentūra.

Nuotolinis audiogidas rumuistorijos.lt skirtas skatinti kultūros edukaciją ir padidinti kultūros įstaigų ir jų teikiamų paslaugų prieinamumą tuo metu, kai muziejai uždaryti ir žmonių judėjimas apribotas

Skaityti daugiau: Nauji metai – naujos istorijos

Virtuali edukacinė programa „Jaunojo piliečio pamoka“

Jaunųjų Istorinės Prezidentūros lankytojų pamėgta edukacinė programa keliasi į virtualią erdvę! Kviečiame susitikti nuotoliniu būdu ir kartu patyrinėti pilietiškumo pradžiamokslį, kuris mažiausiųjų mokyme grįstas tautiškumu. Edukacinėje programoje mokiniai susipažins su pagrindiniais Lietuvos valstybės simboliais – herbu, himnu ir tautine vėliava, jų atsiradimo istorija ir reikšme. Kartu su edukatoriumi jaunieji piliečiai diskutuos apie šių simbolių naudojimą kasdienybėje bei oficialiomis progomis, tobulins praktinius įgūdžius: kaip elgtis skambant Lietuvos valstybės himnui, kaip pagerbti valstybinę vėliavą ar kokiomis dienomis reikia iškelti trispalvę.  Edukacijos metu laukia smagi diskusija ir įdomi praktinė užduotis – virtualiu būdu sudėlioti tautišką giesmę! Dėlionė ne tik padės geriau įsiminti himno žodžius, bet ir skatins pagalvoti apie tokių sąvokų kaip „Tėvynė“, „dorybė“, „nauda“ reikšmę šiandieniniame gyvenime. Edukacijos metu ugdoma jaunųjų piliečių pagarba Lietuvos valstybės simboliams, puoselėjama Tėvynės meilė, tautinė savigarba bei atsakomybė už tautą ir valstybę. Būti „jaunuoju piliečiu“ – rimta pareiga, bet įdomi ir smagi!

Skaityti daugiau: Virtualios edukacinės programos

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“, informuojame, kad Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kaune ekspozicijos NEDIRBS nuo lapkričio 7 d. iki gruodžio 9 d.  iki 2021 m. sausio 31 d. Muziejininkai dirbs ir aptarnaus interesantus nuotoliniu būdu.

Elektroniniu paštu galima susisiekti su muziejaus vadove Renata Mikalajūnaite renata@istorineprezidentura.lt; rinkinių saugotoja Erika Drumelyte erika@istorineprezidentura.lt, edukatoriumi Gediminu Kasparavičiumi gediminas@istorineprezidentura.lt, muziejininkėmis Ingrida Jakubavičiene ingrida@istorineprezidentura.lt, Marija Navickaite marija@istorineprezidentura.lt, Audinga Leliukaite audinga@istorineprezidentura.lt. Budintis telefonas muziejuje – 8 37 320589.

Mes dirbame toliau ir jau gruodžio mėnesį pradžiuginsime Jus nauju nuotoliniu produktu!

Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį švenčianti Istorinė Prezidentūra pakvietė į išskirtinę parodą „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“, kurioje eksponuojamos vien tik dovanotos vertybės. Per 15 Istorinės Prezidentūros veikimo metų 110 žmonių ir organizacijų patikėjo muziejui daugiau kaip 2000 vertingų nuotraukų, istorinių artefaktų bei šeimos relikvijų. Mūsų donatorių, kuriuos vadiname „mažaisiais mecenatais“, ir dovanojamų eksponatų skaičius nuolat auga – kartu auga ir institucijos galimybės atkurti ir lankytojams perteikti dar tikresnį reprezentuojamo istorinio laikotarpio paveikslą.

Skaityti daugiau: Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos

Smagi žinia – apsilankymas Istorinėje Prezidentūroje paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį Jums nieko nekainuos.  Apžiūrėkite nuolatinės ekspozicijas: Prezidento kabinetą, tarpukario Prezidentams ir Prezidento institucijai skirtą ekspoziciją bei pačią naujausią valstybinių apdovanojimų parodą „Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai“. Nepraleiskite ir vis dar veikiančios atkurtos Lietuvos šimtmečiui skirtos parodos „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių (1918–1940 m.)“. O muziejaus sodelyje pasimėgaukite ramybe ir fotografijų paroda „Sveikas, šalies šeimininke! Steigiamajam Seimui – 100“.

Mėgaukitės istorijos pažinimu, tačiau nepamirškite esminių saugumo reikalavimų: į muziejų eikite tik būdami sveiki (be Covid-19 būdingų simptomų), dėvėkite apsauginės kaukes, dezinfekuokite rankas ir visur (kasoje ir salėse) laikykitės saugaus atstumo. Esant dideliam lankytojų srautui, nepykite, jei teks palaukti, kol galėsite įeiti į muziejų. Visų bendram saugumui prašome klausyti muziejaus darbuotojų nurodymų.

Skaityti daugiau: Nemokami sekmadieniai sugrįžta!

Lankytojų prašome laikytis toliau išvardintų nurodymų:

 1. Jei karščiuojate ar turite ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas) prašome į muziejaus vidų neiti. Muziejaus darbuotojai bet kuriuo metu pastebėję šiuos simptomus, turi teisę paprašyti jūsų išeiti.
 2. Į muziejų įleidžiami tik apsaugines kaukes ar apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai.
 3. Muziejuje nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims (vyresnio nei 60 m.) amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis.
 4. Įeinant prašome dezinfekuoti rankas (skystis prie durų).
 5. Dėl jūsų pačių saugumo prašome klausyti muziejaus darbuotojų nurodymų ir muziejaus ekspozicijose esančių laikinų ženklų.
 6. Muziejaus kasoje laikykitės saugaus ne mažesnio kaip 2 metrai atstumo vienas nuo kito (netaikoma vienos šeimos nariams).
 7. Kasoje rekomenduojame atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.
 8. Rūbinėje nusirenkite ir pasikabinkite viršutinį drabužį patys.
 9. Prašome saugoti muziejus darbuotojus ir juos kalbinti per saugų bent 2 metrų atstumą.
 10. Prašome laikytis asmens higienos reikalaimų.
 11. Muziejuje lankomos salės yra nedidelės, todėl daugumoje jų (išskyrus Audiencijų salę ir Valgomąjį) prašome vienu metu būti tik tos pačios šeimos nariams. Lankytojams gali tekti palaukti eilutėje lauke, jei muziejuje bus daugiau lankytojų nei galime jų aptarnauti pagal turimą muziejaus ekspozicijų plotą.
 12. Prašome kuo mažiau liestis prie įvairių paviršių. Daugumos edukacinių priemonių ar žaidimų naudoti negalima (ženklai), o prie tų, kurias galima naudoti (dezinfekuojamos po kiekvieno lankytojo), taip pat yra apie tai informuojantys ženklai
 13. Ekskursijų vadovo paslaugos muziejuje teikiamos. Ekskursijas prašome užsisakyti iš anksto telefonu 8 37 201778.

Prašome saugoti savo bei kitų sveikatą ir iš muziejaus išsinešti tik naujas žinias ir gerus įspūdžius.

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas. Kaip teigė Prezidentas Valdas Adamkus: „Savo valstybei, jos istorijos tęstinumui kiekvienas pilietis įsipareigoja remdamasis savo nuostatomis, savuoju gyvenimo supratimu. Tačiau yra vertybių, kurios, nepaisant nei piliečių požiūrių įvairovės, nei istorinių aplinkybių, vienija ir telkia visą pilietinę bendruomenę. Ilgainiui tokios vertybės tampa dvasiniu pamatu, ant kurio jau naujosios kartos renčia valstybės sienas.“ 

Skaityti daugiau: Atiduok, ką privalai – unikali valstybinių apdovanojimų kolekcija vėl grįžta į Istorinės...

Prieš 76 metus gaisro metu Klivlande nuomojamame name žuvo Prezidentas Antanas Smetona. Jo palaikai ilsisi netoli Klivlendo esančiame Čardono Visų sielų kapinių mauzoliejuje Ohajo valstijoje, JAV. Lietuva neteko centrinės XX amžiaus Lietuvos istorijos figūros. Tačiau svarbu svarstyti ne apie žūties aplinkybes, o apie Smetonos vaizdinį istoriniame naratyve, jo paliktus gilius kultūrinius ir istorinius pėdsakus. Pastarųjų nesunku atrasti bemaž kiekviename Lietuvos mieste, nors 50 metų jie buvo trinami, slepiami, naikinami. Tebevykstant diskusijoms dėl A. Smetonos paminklų Vilniuje ir Klaipėdoje, galime pasidžiaugti, jog Kaunas išlaikė daugiausia Prezidento Antano Smetonos atminties ženklų. Jau nuo 1931 m. Kauno Panemunėje driekiasi A. Smetonos alėja, kuria mėgo jodinėti Prezidentas. Valstybės teatras - su Prezidento lože, Karininkų ramovė  - su Prezidento mene, o Prezidento rūmuose – atkurtas Prezidento A. Smetonos kabinetas ir sodelyje 25-tus metus skaičiuojanti Antano Smetonos skulptūra (skulpt. Alfonsas Vaura).

Skaityti daugiau: Prezidento A. Smetonos žūties metinės ir atminimo įamžinimas

Pirmojo Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais į Lietuvą grįžta Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečio jubiliejui nukalta ir Prezidentui padovanota sidabrinė 10 litų moneta ir jos unikali sesė – auksinė moneta-suvenyras su Prezidento A. Smetonos portretu. Abi monetos suguldytos dėžutėje, kurios atvarte esančioje auksinėje plokštelėje išgraviruota dedikacija „TAUTOS VADUI / ANTANUI SMETONAI / XX-AIS NEPRIKLAUSOMYBĖS METAIS / JO VARDINIŲ PROGA JUBILIEJINĖS MONETOS / AUKSINĮ UNIKATĄ TURI GARBĘ ĮTEIKTI / SPINDULIO A. B. / PINIGŲ KALYKLA / 19 13/VI 38“. Istorinei Prezidentūrai šią unikalią numizmatinę ir istorinę relikviją padovanojo Amerikos lietuvių kultūros archyvas (ALKA), veikiantis Putname, Konektikuto valstijoje, JAV. Archyve ši relikvija buvo saugoma 35 metus.

Skaityti daugiau: Į Lietuvą grįžta unikali istorinė relikvija

Balandžio 4 dieną Istorinėje Prezidentūroje Kaune buvo paminėti Lietuvos Tarybos pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metai ir Prezidento institucijos įkūrimo 100-osios metinės. Renginyje pristatyta specialiai šiai progai išleista kolektyvinė monografija „Prezidento rūmai Kaune“. Dalyvavo monografijos rengėjai, recenzentai, kai kurių knygoje aprašytų asmenų giminaičiai. Iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvyko Prezidento A. Stulginskio anūkė, apsilankė ir Kaune gyvenantys Smetonų bei Grinių artimieji, taip pat rūmuose dirbusių tarnų ir tarnautojų palikuonys.

Skaityti daugiau: Pirmojo Prezidento ir Prezidento institucijos 100-mečiui – solidi knyga „Prezidento rūmai Kaune“