2017 metų Lietuvos muziejų kelias kviečia susipažinti su Vasario 16-tosios kūrėjais ir puoselėtojais. Gimę įvairiuose Lietuvos kampeliuose, išsilavinimą įgiję Vakarų šalių arba imperinės Rusijos universitetuose, savo profesinę ir politinę brandą didžioji dalis Pirmosios Lietuvos Respublikos iškilių asmenybių pasiekė Kaune. Istorinė Prezidentūra liepos 6 d. organizuoja edukacinį žaidimą „Veidai ir vardai: ar pažįsti mūsų valstybės kūrėjus?“ Muziejaus kieme nuo 11 iki 16 val. lankytojų laukia rimtas iššūkį – pabandyti identifikuoti kuo daugiau iškiliausių Pirmosios Lietuvos Respublikos asmenybių. Naudotis galima savo galva ir informacinėmis technologijomis. Galima bus pasitikrinti savo žinias, varžytis su draugu ar varžytis komandomis. Žaidėjų laukia smagi proto mankšta ir prizai už geriausius rezultatus! Visa Lietuvos muziejų kelio 2017 renginių programa Aukštaitijoje.

Jei nekantriai laukiate artėjančio moderniosios Lietuvos valstybės šimtmečio ir norite pajusti tikrą šventinį džiaugsmą, tapkite šios sukakties minėjimo dalyviu, o ne stebėtoju! Lietuvoje jau siūloma šimtai iniciatyvų, kaip galima prisidėti prie būsimos šventės. Istorinė Prezidentūra kviečia dalyvauti nuo 2013 metų vykstančio projekto „Šimtmečio belaukiant: reikšmingiausi Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykiai“ finaliniame etape. Susipažinę su projekto virtualioje svetainėje pateikta medžiaga Jūs pagilinsite Lietuvos istorijos žinias ir tapsite moderniosios Lietuvos ambasadoriumi – draugams, vaikams ir Lietuvos svečiams galėsite puikiai pristatyti savo Tėvynę ir joje gyvenančių žmonių pasiekimus! Balsuodami už reikšmingiausius tarpukario Lietuvos įvykius Jūs dar tapsite ir būsimos šimtmečio parodos Istorinėje Prezidentūroje bendraautoriumi!

Skaityti daugiau: Dar turite galimybę tapti šimtmečio parodos bendraautoriumi!

Gegužės 25 dieną Istorinė Prezidentūra Kaune pakvietė į lietuvių išeivijos menininkės Marijos Rimos Tūbelytės-Kuhlmann (1923–2014) retrospektyvinės parodos „Kelias į namus“ atidarymą. Dailininkės kūrybinis kelias ir tapybos darbai Lietuvoje pristatyti pirmą kartą. Net 66 tapybos darbus Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui padovanojo jos sūnus Peteris Kuhlmannas, į parodos atidarymą atvykęs iš Jungtinių Valstijų kartu su žmona Diane Gilmour. Atidaryme taip pat dalyvavo Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos, Kauno meno gimnazijos atstovai, Smetonų ir Tūbelių giminaičiai bei kiti garbūs asmenys.

Skaityti daugiau: Marijos Rimos Tūbelytės-Kuhlmann retrospektyvinė paroda „Kelias į namus“

Gegužės 20 dieną Istorinėje Prezidentūroje įvyko orientacinis miesto, draugų ir savęs pažinimo žaidimas „Skruzdėlyčių iššūkis“. Europos muziejų nakties metu po miestą pasklido 61 azartiškai nusiteikusi komanda. Žaidėjų tikslas buvo iššifruoti jiems užuominomis pateiktas Kauno miesto vietas, jas surasti ir atlikti savanorių pateiktas užduotis. Visi objektai, kurių ieškojo komandos, buvo tematiškai susiję su Istorinės Prezidentūros sodelyje gegužės 18 d. atidaryta archyvinių nuotraukų paroda „Neabejinga visuomenė: aktualios tarpukario Lietuvos pamokos“.

Skaityti daugiau: Skruzdėlyčių iššūkį priėmė 61 drąsuolių komanda

Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, Istorinės Prezidentūros sodelyje lankytojus pasitiks nauja fotografijų paroda „Neabejinga visuomenė: aktualios Lietuvos tarpukario pamokos“. O gegužės 20-ąją, Europos muziejų naktį, ši paroda taps kelrode žvaigžde beveik 70 komandų, kurios leisis ieškoti užšifruotų miesto vietų ir kartu mokysis neabejingumo orientaciniame žaidime „Skruzdėlyčių iššūkis“. Žaidimas vyks nuo 17 iki 20 val., o pati Istorinė Prezidentūra bei jos ekspozicijos bus atviros lankytojams iki 24 val. Muziejus kviečia pasinaudoti paskutine proga apžiūrėti Prezidento Kazio Griniaus 150-osioms gimimo metinėms skirtą parodą „Praktinė demokratija: Prezidento Kazio Griniaus receptas“, dalyvauti projekto „Šimtmečio belaukiant: reikšmingiausi Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykai“ balsavime bei išbandyti įvairias muziejaus ekspozicijos edukacines veiklas. Visos veiklos nemokamos.

Skaityti daugiau: Muziejų diena ir naktis skiriamos neabejingai visuomenei

Gegužės 20 dieną 69 iš anksto užsiregistravusios komandos dalyvaus azartiškame trijų valandų trukmės miesto, draugų ir savęs pažinimo žaidime „Skruzdėlyčių iššūkis“. Smagų Europos muziejų nakties renginį organizuoja Istorinė Prezidentūra, renginio pradžia – 17 val. Įkvėptos sodelyje eksponuojamos naujos fotografijų parodos „Neabejinga visuomenė: aktualios Lietuvos tarpukario pamokos“, komandos ieškos užkoduotų miesto vietų, o jas radusios – atliks įvairias žaidimo savanorių pateiktas užduotis, tikrinančias sumanumą, bendravimo įgūdžius ir istorines žinias. Muziejus žaidimo dalyviams siūlo tris valandas prasmingos pramogos, o patys azartiškiausi galės pasivaržyti dėl unikalių vienetinių žaidimo marškinėlių. ŽAIDIMO TAISYKLĖS

Skaityti daugiau: Registracija į Europos muziejų nakties žaidimą „Skruzdėlyčių iššūkis“ BAIGTA!

Iš tarpukario Lietuvos veikėjų atsiminimų bei šių dienų istorijos tyrimų žinoma, kad Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Aktas (Lietuvos Tarybos egzempliorius) buvo saugomas Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijoje iki pat 1940 metų sovietų okupacijos. Tolesnis šio Akto egzemplioriaus likimas nežinomas. Vokietijos archyvuose atradus vieną iš Vasario 16-osios Akto originalų, atgijo viltis artėjančio moderniosios Lietuvos valstybės šimtmečio proga bent laikinai sugrąžinti Vasario 16-osios Aktą ten, kur nepriklausomybės laikotarpiu jis išbuvo ilgiausiai – į istorinius Prezidento rūmus. Todėl Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune tikisi ir siekia, kad bent kelis mėnesius artėjančiais jubiliejiniais metais Vasario 16-osios Aktas būtų eksponuojamas šiame muziejuje. 

Skaityti daugiau: Dėl Vasario 16-osios akto eksponavimo Istorinėje Prezidentūroje

2016 metų pabaigoje Istorinėje Prezidentūroje Kaune vyko naujo leidinio „Laikinoji sostinė 10/160“ sutiktuvės. Miestiečių ir miesto svečių teismui buvo atiduotas Istorinės Prezidentūros sodelyje 2007–2016 metais rengtų fotografijos parodų katalogas, kuriame lietuvių ir anglų kalba pasakojama 10 laikinosios sostinės istorijų ir pateikiama 160 unikalių iliustracijų. Renginyje dalyvavo leidinio sudarytojai, projekto partneriai ir publikuojamų nuotraukų saugotojai/savininkai. Savo įžvalgomis dalinosi istorikas, VDU prof. Jonas Vaičenonis ir Kauno istoriniu paveldu besidomintis, vienas iš „Ekskurso“ iniciatorių Žilvinas Rinkšelis. Leidinys, kurio tiražas 700 egz., parduodamas Istorinėje Prezidentūroje ir kituose Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padaliniuose.

Skaityti daugiau: „Laikinoji sostinė 10/160“ – kvietimas susipažinti ir iš naujo įsimylėti

Ar mes pasiruošę valstybės šimtmečiui? Ar valstybės galvos suvokia, kokia tai puiki galimybė suvienyti Lietuvos žmones ir nustatyti naujus valstybės prioritetus? Ar regioninės politikos spragos nenulems to, kad didžioji dauguma Lietuvos piliečių niekaip nepaminės šios sukakties arba paminės ją ant sofos žiūrėdami šventės transliacijas iš sostinės? Kad ir ką galvotume apie tarpukario Lietuvą, talento, noro ir pastangų kalbėti su tauta ir gauti jos palaikymą tuometinei valdančiajai daugumai tikrai netrūko. Artėjančio šimtmečio šviesoje Istorinė Prezidentūra kviečia visus pažvelgti į tarpukario šventes ir iš jų vieniems pasimokyti dalyvavimo kultūros, o kitiems – kaip suvienyti žmones bendrai idėjai. Liepos 1 d. Istorinėje Prezidentūroje atidaryta paroda „Prioritetų pasjansas: Valstybės ir Tautos šventės Pirmojoje Lietuvos Respublikoje (1918–1940 m.)“

Skaityti daugiau: Prioritetų pasjansas – paroda valstybės šimtmečio belaukiant!

Birželio 8 d. Istorinėje Prezidentūroje pagerbtas prieš 150 metų gimęs ir lygiai prieš 90 metų prezidento priesaiką ištaręs pavyzdinis Lietuvos demokratas Kazys Grinius. Istorinės Prezidentūros sodelyje prie prezidento Kazio Griniaus paminklo Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės vardu, tai pat nuo Kauno miesto savivaldybės bei Istorinės Prezidentūros buvo padėta gėlių, o muziejuje – atidaryta paroda „Praktinė demokratija: Prezidento Kazio Griniaus receptas“. 

Skaityti daugiau: Praktinė demokratija: Prezidento Kazio Griniaus receptas