Kovo 26 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečiame į Sigutės Smetonaitės-Petrauskienės knygos „Pabėgimas iš Taljanų“ pristatymą. Sigutė Smetonaitė, Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos brolio Motiejaus anūkė, knygoje pasakoja apie savo ir kelių klasės draugų mėginimą pabėgti iš tremties į laisvą Vakarų pasaulį per Mongoliją, Kiniją ir kitas tolimas Rytų šalis, apie laimingą ekstremalaus pabėgimo pabaigą ir tiesiog neįtikėtinus likimo posūkius grįžus į Tėvynę. Apie šią unikalią pabėgimo istoriją renginio metu kalbėsis pagrindinė knygos herojė Sigutė Smetonaitė, Kauno dienos“ žurnalistė bei knygos sudarytoja Virginija Skučaitė ir pabėgimo iš Taljanų liudininkė Teresė Giedra Šidiškytė-Raškauskienė. Pašnekoves kalbins Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas istorikas Rytas Narvydas. Ištraukas iš knygos skaitys aktorius ir režisierius Virgilijus Kubilius.

Skaityti daugiau: Sigutės Smetonaitės-Petrauskienės knygos „Pabėgimas iš Taljanų“ pristatymas

Kovo 19 d., ketvirtadienį, 17 val. Žiežmariai atvažiuoja į Kauną! Istorinėje Prezidentūroje vyks Olijardo Lukoševičiaus knygos „Kaip žiežmariečiai savivaldos norėjo ir kiti istoriški nutikimai“ sutiktuvės. Sutiktuvėse dalyvaus dr. Aistė Lazauskienė (VDU), dr. Inga Puidokienė (Kauno miesto muziejus, VDU), Pranas Majauskas (Lietuvos sporto muziejus), knygos autorius Olijardas Lukoševičius (Kaišiadorių muziejus), o renginį moderuos dr. Ingrida Jakubavičienė (Istorinė Prezidentūra). Teksto ištraukas skaitys aktorius Vytautas Taukinaitis.

Skaityti daugiau: Kaip žiežmariečiai savivaldos norėjo ir kiti istoriški nutikimai

Muziejininkai – patys tvariausi sutvėrimai. Niekada nieko neišmeta – o  gal kada prireiks?! Ir prireikia! Ir ne po vieną kartą – tos pačios ekspozicinės spintos tarnauja 15 ir daugiau metų, tos pačios edukacinės priemonės stebuklingai atsinaujina ir virsta dar patrauklesnėmis, seni kanceliariniai baldai tampa paslapčių apgaubtomis agentų bazėmis, o atgyvenę televizoriai ar kompiuteriai nagingų meistrų rankomis prikeliami antram gyvenimui. Taigi, šių metų Laimės dieną  Istorinėje Prezidentūroje organizuojamas muziejininkų forumas, kurio dalyviai vykdys idėjų ir daiktų inventorizaciją. Kaip tai atrodys? Iš visų tamsiausių muziejaus užkaborių bus traukiami 15 metų kaupti daiktai, o forumo dalyviai svarstys, ar galima, ir kokiu būdu, juos panaudoti būsimoje parodoje. Tikimasi sugeneruoti daug gerų idėjų ir naujam gyvenimui prikelti dar daugiau nenaudojamų ir užmirštų daiktų.

Skaityti daugiau: Laimės dienos iniciatyva. Tvarūs nuo neatmenamų laikų: idėjų ir daiktų inventorizacija

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas. Kaip teigė Prezidentas Valdas Adamkus: „Savo valstybei, jos istorijos tęstinumui kiekvienas pilietis įsipareigoja remdamasis savo nuostatomis, savuoju gyvenimo supratimu. Tačiau yra vertybių, kurios, nepaisant nei piliečių požiūrių įvairovės, nei istorinių aplinkybių, vienija ir telkia visą pilietinę bendruomenę. Ilgainiui tokios vertybės tampa dvasiniu pamatu, ant kurio jau naujosios kartos renčia valstybės sienas.“ 

Skaityti daugiau: Atiduok, ką privalai – unikali valstybinių apdovanojimų kolekcija vėl grįžta į Istorinės...

Vasario 26 d., trečiadienį, 17 val. kviečiame į istorikės dr. Ingridos Jakubavičienės naujos monografijos „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“ (Tyto alba, 2020) pristatymą. Kartu su autore apie knygos herojus diskutuos knygos recenzentai istorikai doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė ir prof. dr. Juozas Skirius bei prof. dr. Virginija Jurėnienė. Renginį moderuos žurnalistė Raminta Jonykaitė.

Skaityti daugiau: Dr. Ingridos Jakubavičienės knygos „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“ pristatymas

Kovo 11-ąją, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos 30-ąsias metines, Istorinė Prezidentūra kviečia ieškoti jungčių ir skirtumų tarp 1918–1940 metų ir šiandieninės Lietuvos, tarp šimtmetį skaičiuojančio Steigiamojo Seimo ir Atkuriamojo Seimo. Visą dieną, nuo 10 iki 17 val., vyksiančio interaktyvaus žaidimo metu lankytojus įtrauksime į įvairių įgūdžių reikalaujančias veiklas: prireiks ir oratorinių, ir detektyvinių gebėjimų, ir elementaraus pastabumo ar orientacijos, taip pat reiktų nepamiršti drąsos bei atkaklumo. Tokiems rimtiems iššūkiams nesiryžtantiems lankytojams pasiūlysime pasitikrinti savo gimtosios kalbos jausmą. Minėdami Lietuvių kalbos dienas kviesime prisiminti lietuvių kalbos tėvą Joną Jablonskį. Jis ir kiti lietuvių kalbininkai sukūrė daug šiandien plačiai naudojamų naujadarų, tačiau ne visi jie prigijo. Ar pavyks šiandieniniams „būtovininkams“ atpažinti, kokius žodžius pakeitė mums jau tokie įprasti kalbininkų sukurti naujadarai? O pačius smalsiausius 15 val. kviečiame į istoriko dr. Mindaugo Balkaus 40 min. trukmės paskaitą „Nuo Kowno iki Kauno: lietuvių kalba viešajame ir privačiame miesto gyvenime (1918–1940 m.)“. Domėkimės istorija, mylėkime savo kalbą ir švęskime kartu!

Prieš 76 metus gaisro metu Klivlande nuomojamame name žuvo Prezidentas Antanas Smetona. Jo palaikai ilsisi netoli Klivlendo esančiame Čardono Visų sielų kapinių mauzoliejuje Ohajo valstijoje, JAV. Lietuva neteko centrinės XX amžiaus Lietuvos istorijos figūros. Tačiau svarbu svarstyti ne apie žūties aplinkybes, o apie Smetonos vaizdinį istoriniame naratyve, jo paliktus gilius kultūrinius ir istorinius pėdsakus. Pastarųjų nesunku atrasti bemaž kiekviename Lietuvos mieste, nors 50 metų jie buvo trinami, slepiami, naikinami. Tebevykstant diskusijoms dėl A. Smetonos paminklų Vilniuje ir Klaipėdoje, galime pasidžiaugti, jog Kaunas išlaikė daugiausia Prezidento Antano Smetonos atminties ženklų. Jau nuo 1931 m. Kauno Panemunėje driekiasi A. Smetonos alėja, kuria mėgo jodinėti Prezidentas. Valstybės teatras - su Prezidento lože, Karininkų ramovė  - su Prezidento mene, o Prezidento rūmuose – atkurtas Prezidento A. Smetonos kabinetas ir sodelyje 25-tus metus skaičiuojanti Antano Smetonos skulptūra (skulpt. Alfonsas Vaura).

Skaityti daugiau: Prezidento A. Smetonos žūties metinės ir atminimo įamžinimas

Pirmojo Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais į Lietuvą grįžta Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečio jubiliejui nukalta ir Prezidentui padovanota sidabrinė 10 litų moneta ir jos unikali sesė – auksinė moneta-suvenyras su Prezidento A. Smetonos portretu. Abi monetos suguldytos dėžutėje, kurios atvarte esančioje auksinėje plokštelėje išgraviruota dedikacija „TAUTOS VADUI / ANTANUI SMETONAI / XX-AIS NEPRIKLAUSOMYBĖS METAIS / JO VARDINIŲ PROGA JUBILIEJINĖS MONETOS / AUKSINĮ UNIKATĄ TURI GARBĘ ĮTEIKTI / SPINDULIO A. B. / PINIGŲ KALYKLA / 19 13/VI 38“. Istorinei Prezidentūrai šią unikalią numizmatinę ir istorinę relikviją padovanojo Amerikos lietuvių kultūros archyvas (ALKA), veikiantis Putname, Konektikuto valstijoje, JAV. Archyve ši relikvija buvo saugoma 35 metus.

Skaityti daugiau: Į Lietuvą grįžta unikali istorinė relikvija

Balandžio 4 dieną Istorinėje Prezidentūroje Kaune buvo paminėti Lietuvos Tarybos pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metai ir Prezidento institucijos įkūrimo 100-osios metinės. Renginyje pristatyta specialiai šiai progai išleista kolektyvinė monografija „Prezidento rūmai Kaune“. Dalyvavo monografijos rengėjai, recenzentai, kai kurių knygoje aprašytų asmenų giminaičiai. Iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvyko Prezidento A. Stulginskio anūkė, apsilankė ir Kaune gyvenantys Smetonų bei Grinių artimieji, taip pat rūmuose dirbusių tarnų ir tarnautojų palikuonys.

Skaityti daugiau: Pirmojo Prezidento ir Prezidento institucijos 100-mečiui – solidi knyga „Prezidento rūmai Kaune“

Nuo 2019 m. kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį Istorinės Prezidentūros ekspozicijas 11–17 val. galima apžiūrėti nemokamai. Šiuo metu muziejuje veikia dvi parodos – „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių (1918–1940 m.)“ ir „Ypatinga dovana Lietuvai“ – bei dvi nuolatinės ekspozicijos – „Pirmosios Lietuvos Respublikos Prezidentai ir Prezidento institucija“ ir „Sugrįžtančios relikvijos“. Kitos muziejaus paslaugos (ekskursijos ir edukacinės programos) išlieka mokamos. Ekskursijų vadovo paslaugas prašome užsisakyti iš anksto darbo dienomis tel. 8 37 201778.