Liepos mėnesio šeštadieniais (11, 18 ir 25 d.) Istorinė Prezidentūra kviečia aplankyti naujausias parodas su ekskursijų vadovu. Susipažinti su Kaune prieš 100 metų susirinkusio ir Lietuvą demokratine respublika paskelbusio Steigiamojo Seimo veikla ir palikimu muziejaus sodelyje veikiančioje fotografijų parodoje „Sveikas, šalies šeimininke! Steigiamajam Seimui – 100“ kviečiame nuo 13 val. Dalyvavimas šioje ekskursijoje nemokamas!

Nuo 14 val. kviečiame apsilankyti naujoje parodoje „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“. Ši paroda bus labai įdomi tiems, kurie tiki, kad karta iš kartos saugomi ir perduodami daiktai turi stebuklingų galių: gali pasakoti šeimos ir valstybės istoriją, išlaikyti nematomas gijas su išėjusiais žmonėmis, šviesti, auklėti, teikti estetinį ir emocinį pasitenkinimą. Šioje valandos trukmės ekskursijoje dalyvaujama su muziejaus įėjimo bilietu.

Liepos 23 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečiame į Sigutės Smetonaitės-Petrauskienės knygos „Pabėgimas iš Taljanų“ pristatymą. Sigutė Smetonaitė, Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos brolio Motiejaus anūkė, knygoje pasakoja apie savo ir kelių klasės draugų mėginimą pabėgti iš tremties į laisvą Vakarų pasaulį per Mongoliją, Kiniją ir kitas tolimas Rytų šalis, apie laimingą ekstremalaus pabėgimo pabaigą ir tiesiog neįtikėtinus likimo posūkius grįžus į Tėvynę. Apie šią unikalią pabėgimo istoriją renginio metu kalbėsis pagrindinė knygos herojė Sigutė Smetonaitė, Kauno dienos“ žurnalistė bei knygos sudarytoja Virginija Skučaitė ir pabėgimo iš Taljanų liudininkė Teresė Giedra Šidiškytė-Raškauskienė. Pašnekoves kalbins Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas istorikas Rytas Narvydas. Ištraukas iš knygos skaitys aktorius ir režisierius Virgilijus Kubilius.

Skaityti daugiau: Sigutės Smetonaitės-Petrauskienės knygos „Pabėgimas iš Taljanų“ pristatymas

Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį švenčianti Istorinė Prezidentūra pakvietė į išskirtinę parodą „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“, kurioje eksponuojamos vien tik dovanotos vertybės. Per 15 Istorinės Prezidentūros veikimo metų 110 žmonių ir organizacijų patikėjo muziejui daugiau kaip 2000 vertingų nuotraukų, istorinių artefaktų bei šeimos relikvijų. Mūsų donatorių, kuriuos vadiname „mažaisiais mecenatais“, ir dovanojamų eksponatų skaičius nuolat auga – kartu auga ir institucijos galimybės atkurti ir lankytojams perteikti dar tikresnį reprezentuojamo istorinio laikotarpio paveikslą.

Skaityti daugiau: Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos

Sveikas, šalies šeimininke! Taip spaudoje prieš šimtą metų sveikintas 1920 m. gegužės 15 d. Miesto teatre (dabartinis Kauno valstybinis muzikinis teatras) į pirmąjį iškilmingą posėdį susirinkęs Steigiamasis Seimas. Šiai progai paminėti Istorinės Prezidentūros sodelyje atidaryta fotografijų paroda „Sveikas, šalies šeimininke! Steigiamajam Seimui – 100“.

Skaityti daugiau: Sveikas, šalies šeimininke!

Smagi žinia – apsilankymas Istorinėje Prezidentūroje paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį Jums nieko nekainuos.  Apžiūrėkite nuolatinės ekspozicijas: Prezidento kabinetą, tarpukario Prezidentams ir Prezidento institucijai skirtą ekspoziciją bei pačią naujausią valstybinių apdovanojimų parodą „Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai“. Nepraleiskite ir vis dar veikiančios atkurtos Lietuvos šimtmečiui skirtos parodos „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių (1918–1940 m.)“. O muziejaus sodelyje pasimėgaukite ramybe ir fotografijų paroda „Sveikas, šalies šeimininke! Steigiamajam Seimui – 100“.

Mėgaukitės istorijos pažinimu, tačiau nepamirškite esminių saugumo reikalavimų: į muziejų eikite tik būdami sveiki (be Covid-19 būdingų simptomų), dėvėkite apsauginės kaukes, dezinfekuokite rankas ir visur (kasoje ir salėse) laikykitės saugaus atstumo. Esant dideliam lankytojų srautui, nepykite, jei teks palaukti, kol galėsite įeiti į muziejų. Visų bendram saugumui prašome klausyti muziejaus darbuotojų nurodymų.

Skaityti daugiau: Nemokami sekmadieniai sugrįžta!

Lankytojų prašome laikytis toliau išvardintų nurodymų (parengta pagal LR Sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 23 d. įsakymą Nr. V-974):

 1. Jei karščiuojate ar turite ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas) prašome į muziejaus vidų neiti. Muziejaus darbuotojai bet kuriuo metu pastebėję šiuos simptomus, turi teisę paprašyti jūsų išeiti.
 2. Į muziejų įleidžiami tik apsaugines kaukes ar apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai, atvykę ne didesnėmis kaip 5 asmenų grupėmis (netaikoma artimiausiems giminaičiams, lydintiems asmenims)
 3. Muziejuje nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims (vyresnio nei 60 m.) amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis
 4. Įeinant prašome dezinfekuoti rankas (skystis prie durų)
 5. Dėl jūsų pačių saugumo prašome klausyti muziejaus darbuotojų nurodymų ir muziejaus ekspozicijose esančių laikinų ženklų
 6. Muziejaus kasoje laikykitės saugaus ne mažesnio kaip 2 metrai atstumo vienas nuo kito (netaikoma vienos šeimos nariams)
 7. Kasoje rekomenduojame atsiskaityti ne grynaisiais pinigais
 8. Rūbinėje nusirenkite ir pasikabinkite viršutinį drabužį patys
 9. Prašome saugoti muziejus darbuotojus ir juos kalbinti per saugų bent 2 metrų atstumą
 10. Prašome laikytis asmens higienos – nurodymai atskirame skelbime
 11. Muziejuje lankomos salės yra nedidelės, todėl daugumoje jų (išskyrus Audiencijų salę ir Valgomąjį) prašome vienu metu būti tik tos pačios šeimos nariams. Lankytojams gali tekti palaukti eilutėje lauke, jei muziejuje bus daugiau lankytojų nei galime jų aptarnauti pagal turimą muziejaus ekspozicijų plotą
 12. Prašome kuo mažiau liestis prie įvairių paviršių. Daugumos edukacinių priemonių ar žaidimų naudoti negalima (ženklai), o prie tų, kurias galima naudoti (dezinfekuojamos po kiekvieno lankytojo), taip pat yra apie tai informuojantys ženklai
 13. Ekskursijų vadovo paslaugos muziejuje teikiamos nuo gegužės 19 d. Vienoje grupėje gali būti ne daugiau 5 asmenų (netaikoma vienos šeimos nariams). Ekskursijas prašome užsisakyti iš anksto telefonu 8 37 201778.

Prašome saugoti savo bei kitų sveikatą ir iš muziejaus išsinešti tik naujas žinias ir gerus įspūdžius.

Muziejininkai toliau dirba nuotoliniu būdu iš namų, su jais galima susisiekti per muziejaus vadovę Renatą Mikalajūnaitę tel. 8 616 20115 arba el. paštu renata@istorineprezidentura.lt 

Kovo 19 d., ketvirtadienį, 17 val. Žiežmariai atvažiuoja į Kauną! Istorinėje Prezidentūroje vyks Olijardo Lukoševičiaus knygos „Kaip žiežmariečiai savivaldos norėjo ir kiti istoriški nutikimai“ sutiktuvės. Sutiktuvėse dalyvaus dr. Aistė Lazauskienė (VDU), dr. Inga Puidokienė (Kauno miesto muziejus, VDU), Pranas Majauskas (Lietuvos sporto muziejus), knygos autorius Olijardas Lukoševičius (Kaišiadorių muziejus), o renginį moderuos dr. Ingrida Jakubavičienė (Istorinė Prezidentūra). Teksto ištraukas skaitys aktorius Vytautas Taukinaitis.

Skaityti daugiau: Kaip žiežmariečiai savivaldos norėjo ir kiti istoriški nutikimai – ATŠAUKTA

Muziejininkai – patys tvariausi sutvėrimai. Niekada nieko neišmeta – o  gal kada prireiks?! Ir prireikia! Ir ne po vieną kartą – tos pačios ekspozicinės spintos tarnauja 15 ir daugiau metų, tos pačios edukacinės priemonės stebuklingai atsinaujina ir virsta dar patrauklesnėmis, seni kanceliariniai baldai tampa paslapčių apgaubtomis agentų bazėmis, o atgyvenę televizoriai ar kompiuteriai nagingų meistrų rankomis prikeliami antram gyvenimui. Taigi, šių metų Laimės dieną  Istorinėje Prezidentūroje organizuojamas muziejininkų forumas, kurio dalyviai vykdys idėjų ir daiktų inventorizaciją. Kaip tai atrodys? Iš visų tamsiausių muziejaus užkaborių bus traukiami 15 metų kaupti daiktai, o forumo dalyviai svarstys, ar galima, ir kokiu būdu, juos panaudoti būsimoje parodoje. Tikimasi sugeneruoti daug gerų idėjų ir naujam gyvenimui prikelti dar daugiau nenaudojamų ir užmirštų daiktų.

Skaityti daugiau: Laimės dienos iniciatyva. Tvarūs nuo neatmenamų laikų: idėjų ir daiktų inventorizacija – ATŠAUKTA

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas. Kaip teigė Prezidentas Valdas Adamkus: „Savo valstybei, jos istorijos tęstinumui kiekvienas pilietis įsipareigoja remdamasis savo nuostatomis, savuoju gyvenimo supratimu. Tačiau yra vertybių, kurios, nepaisant nei piliečių požiūrių įvairovės, nei istorinių aplinkybių, vienija ir telkia visą pilietinę bendruomenę. Ilgainiui tokios vertybės tampa dvasiniu pamatu, ant kurio jau naujosios kartos renčia valstybės sienas.“ 

Skaityti daugiau: Atiduok, ką privalai – unikali valstybinių apdovanojimų kolekcija vėl grįžta į Istorinės...

Prieš 76 metus gaisro metu Klivlande nuomojamame name žuvo Prezidentas Antanas Smetona. Jo palaikai ilsisi netoli Klivlendo esančiame Čardono Visų sielų kapinių mauzoliejuje Ohajo valstijoje, JAV. Lietuva neteko centrinės XX amžiaus Lietuvos istorijos figūros. Tačiau svarbu svarstyti ne apie žūties aplinkybes, o apie Smetonos vaizdinį istoriniame naratyve, jo paliktus gilius kultūrinius ir istorinius pėdsakus. Pastarųjų nesunku atrasti bemaž kiekviename Lietuvos mieste, nors 50 metų jie buvo trinami, slepiami, naikinami. Tebevykstant diskusijoms dėl A. Smetonos paminklų Vilniuje ir Klaipėdoje, galime pasidžiaugti, jog Kaunas išlaikė daugiausia Prezidento Antano Smetonos atminties ženklų. Jau nuo 1931 m. Kauno Panemunėje driekiasi A. Smetonos alėja, kuria mėgo jodinėti Prezidentas. Valstybės teatras - su Prezidento lože, Karininkų ramovė  - su Prezidento mene, o Prezidento rūmuose – atkurtas Prezidento A. Smetonos kabinetas ir sodelyje 25-tus metus skaičiuojanti Antano Smetonos skulptūra (skulpt. Alfonsas Vaura).

Skaityti daugiau: Prezidento A. Smetonos žūties metinės ir atminimo įamžinimas